Народні казки

Казка Рукавичка

Казка «Рукавичка» відноситься до народних. Її інтерпретації передаються з покоління в покоління українською, російською, білоруською, латиською мовами. Існують різновиди казки з різними героями і місцем їх проживання. Але мораль скрізь схожа - внутрішній простір Рукавички наділений гостинністю і гнучкістю, персонажі з'являються в творі від найменшого до найбільшого.

Читати казку «Теремок» онлайн

Йшов собі Дід по лісу та й загубив Рукавичку. Бігла повз Мишка-норушка. Помітила вона Рукавичку, запитує:

Казка Рукавичка

- Хто-хто в Рукавичці живе?

Ніхто не відповів Мишці-Норушці. Забігла вона в Рукавичку і почала жити там. Прискакала до Рукавички Жаба-квакушка.

Казка Рукавичка

- Хто-хто в Рукавичці живе?
- Я - Мишка-норушка тут живу. А ти ким будеш?
- Я - Жаба-квакушка.
- Застрибуй до мене, будемо жити разом. 

Казка Рукавичка

Почали звірятка жити разом. Стрибає повз Зайчик-побігайчик. Бачить Рукавичка лежить і питає:

- Хто-хто в Рукавичці живе?
- Я - Мишка-норушка!
- Я - Жаба-квакушка. Ми тут живемо. А ти хто?
- А я Зайчик-побігайчик!
- Застрибуй до нас, Зайчику, будемо жити разом. 

Казка Рукавичка

Почали звірі жити разом. Тут йде по лісу Лисичка-сестричка.

- Хто-хто в Теремки живе?
- Я - Мишка-норушка!
- Я - Жаба-квакушка.
- А я - Зайчик-побігайчик! Хто ти така?
- Я - Лисичка-сестричка.
- Заходь до нас, будемо жити всі разом.

Казка Рукавичка

Зайшла до звірів Лисичка і стали вони жити всі разом. Крадеться по лісі Волчик-братик. Побачив Рукавичку та й запитує:

- Хто-хто в Рукавичці живе?
- Я - Мишка-норушка!
- Я - Жаба-квакушка.
- Я - Зайчик-побігайчик!
- Я - Лисичка-сестричка. Хто до нас прийшов?
- Я - Волчик-братик. З вами хочу жити.
- Заходь тоді до нас, будемо жити всі разом. 

Казка Рукавичка

Біг по лісу Кабан-іклан. Побачив Рукавичку, зазернув й питає:

- Хто-хто в Рукавичці живе?
- Я - Мишка-норушка!
- Я - Жаба-квакушка.
- Я - Зайчик-побігайчик!
- Я - Лисичка-сестричка.
- Я - Волчик-братик. А ти хто?
- А я Кабан-іклан! Можна до вас?
- Заходь до нас, будемо жити всі разом. 

Казка РукавичкаПочали вони жити вшістьох. Жили, не тужили, пісні співали. Тут ступає по лісу Ведмідь клишоногий. Чує пісеньки. Бачить Рукавичку. Стукає в двері з усієї сили:

- Хто-хто в Рукавичці живе?
- Я - Мишка-норушка!
- Я - Жаба-квакушка.
- Я - Зайчик-побігайчик!
- Я - Лисичка-сестричка. Хто до нас прийшов?
- Я - Волчик-братик.
- Я - Кабан-іклан. А ти хто?
- Я - Ведмідь! Можна до вас в Рукавичку?
- Заходь до нас, будемо жити разом. 

Почав лізти Ведмідь клишоногий в Рукавичку, а вона ось-ось і розірветься.  Дід тим часом побачив, що загубив Рукавичку. Повернувся з псом своїм та почав шукати. Пес першим побачив її. Дивиться - Рукавичка ворушиться і там хтось живе. Почав голосно гавкати собака, звіри злякалаись та побігли в різні сторони. Дід  побачив свою Рукавичку, підібрав й далі собі пішов.

Значення і підтекст в казці Теремок

Казка «Рукавичка» довго передавалася з вуст в уста. Вперше була записана в збірнику казок в 1855-1873 роках. Народ постійно видозмінював твір. В багатьох варіантах рукавичка виглядає як будинок. В російській казці головним героєм є терем. Крім того, існують варіанти в яких гостинний простір виглядає, як кінська голова або глечик. В одних казках рукавицю втрачає, а потім знаходить Дід. В інших теремок будує Муха. Існують варіанти, в яких казка закінчується щасливо і з'являється новий Теремок. В інших же випадках звірі розбігаються.

Об'єднують сюжет наступні факти:

  • Тварини простодушні, не є ворогами або друзями один до одного. Ділять житлову площу і не заперечують сусідству нових звірів.
  • У даній простоті і прийнятті нових сусідів можна простежити мудрість. Кожного зустрічного на шляху можна сприймати як подарунок і ділитися з ним своїми ресурсами. Ти, як і він, тут всього лише гість.
  • Рукавичка - простір, який готовий прийняти кожного гостя просто так. Теремок символізує мир, спокій, життя.

Одна з думок - рукавичка є прообразом внутрішнього світу. Важливо щоб усередині панував мир і прийняття. Побачивши наближення ведмедя, звірі помітили можливі проблеми і попередили про те, що місця може не вистачити. Але вони не стали воювати, закриватися, аргументувати. Вони швидко взяли ведмедя в свій простір.

Прообразом ведмедя можна назвати негативні емоції - заздрість, гнів, ненависть, відчай. Цим емоціями завжди знайдеться місце в нашому внутрішньому світі, вони частина нас. Але часто вони шкодять нашій душі.

Сучасний варіант казки "Теремок" закінчувалася щасливо. Терем руйнує Ведімідь, потім всі об'єднуються та будують новий більший будинок, де всім є місце. Але найперші варіанти казки закінчувались менш оптимістично. Тварини після краху терема перестали жити разом, Ведмідь приніс собою лише руйнування. Саме у радянські часи твір став більш оптимістичним і наповнилося невеликим духом колективізму. В одного боку, казка стала більш позитивна, що корисно для дитячої психіки. З іншого боку, глибокий сенс вад, які назавжди можуть зруйнувати життя, був втрачений.

Ми створили більше 300 безкоштовних казок на сайті Dobranich. Прагнемо перетворити звичайне вкладання спати у родинний ритуал, сповнений турботи та тепла. Бажаєте підтримати наш проект? Будемо вдячні, з новою силою продовжимо писати для вас далі!

ПІДТРИМАТИ

Про авторку

Маргарита Сурженко

Я засновниця сайту Добраніч та автор більшості казок, що зібрані тут. Казки короткі та сучасні, містять важливу мораль та поширюють цінності добра, свободи, взаємопідтримки, любові до себе. В казках торкаюсь тем екології, досягнення успіху, розвитку емпатії, комунікабельності, адаптивності, цілеспрямованості, критичного мислення. Якщо вам цікаво більше дізнатись про мене, ось моя коротка біографія.

Коментувати

Клацніть сюди

Підтримати проект

Ми вже 7 років пишемо та публікуємо казки на ніч на сайті Dobranich. Ми хочемо зробити світ навколо добрішим та свідомішим. Цю місію складно виконувати наодинці. Нам необхідна ваша допомога! Будемо вдячні за будь-яку підтримку, навіть 50 гривень в місяць є важливою для нас сумою!

Підтримати