Народні казки

Казка про Курочку Рябу

Хочете почитати народну казку про Курочку Рябу для дітей? Пропонуємо текст і коментарі психологів про сенс казкового твору.

Казка про Курочку Рябу читати

Давним-давно жили собі Дід та Баба. Була у них Курочка Ряба. Якось раз знесла Курочка яэчко. 

Казка про Курочку Рябу

Зраділи Дід з Бабою, взяли яйце, дивляться. А воно не просте, а золоте!
Дід бив-ли яйце - не розбив.

Казка про Курочку Рябу
Баба била-била яйце - не розбила.
Мишка бігла, хвостиком махнула, яєчко впало, покотилося і розбилося.

Казка про Курочку Рябу
Побачили це дід і баба. Дід плаче, Баба плаче, а Курочка кудкудахчет:
- Не плач, Дід, не плач, Баба: я вам нове яєчко знесу! І не золоте, а просте!

Сенс казки про Курочку Рябу

Казку про Курочку Рябу читали ще нашим батькам. Потім вони читали її нам, а ми розповідаємо твір дітям. Та мало хто замислюється про що казка "Курочка Ряба", який таємний сенс вона має, і яка мораль міститься між рядків. Які підсвідомі програми несе ця історія і чи потрібно її взагалі розповідати дітям? Давайте ж розберемося в сенсі казки.

  • Частина теоретиків вважають казку глибокою історією про світоустрій. Яйце символізує вищої космічний світ. Дід і Баба - простих людей. Мишка - нижче царство (пекло, ниці енергії). Благодать прийшла до Діда і Баби, але вони не змогли розпізнати її і оцінити. Вони хотіли заподіяти шкоду яйцю і розбити його. Але не змогли. Змогла розбити яйце тільки мишка. Кінець казки можна осмислювати як негативний і позитивний. З одного боку, яйце розбилося. З іншого боку, золоте яйце могло перейти в новий стан  золотого неба, яке б світило всім.
  • Деякі психологи називають яйце символом щастя, які часто не цінують. Мишка символізує легкість втрати щастя. Дід і Баба не могли нічого робити, щоб зруйнувати щастя, але стороння маленька «гостя» одним махом зруйнувала те, що було у них тривалий час. У цьому контексті щастям може бути кохання чоловіка і жінки, сімейні взаємини, довіра.
  • Літературний критик Стрельников стверджує, що казка написана про стареньких людей. Бажаючи потішити дідуся і бабусю, курочка знесла незвичайне яєчко. Але Дід був настільки слабкий, що навіть не зміг розбити його, щоб спробувати незвичайний смак і можливо омолодити свій організм. Миша розбила яйце. Побачивши це і усвідомивши втрату, люди похилого віку гірко заплакали. Разом з тим вони усвідомили свою немічність. Курочка пообіцяла потішити їх простим яйцем, з яким старі могли б впоратися в своєму віці.
  • Дослідник Вигдорчик розглядає казку, як символічні відносини сина і батьків. Дід і Баба - батьки, які опікають дитину. Вони «ліплять» його на свій розсуд, загартовують характер, бажаючи виховати у відповідності зі своїм баченням. Але легковажна жінка або мишка, одним лише махом хвоста розбиває всю твердість характеру дитини, яка скоріше за все вже і не є дитиною. Що робити батькам у даному випадку? Сподіватися на «просте» яйце. Тобто виховувати дитину, не розглядаючи його як цінну інвестицію, яка повинна принести їм вигоду в майбутньому.
  • Ще один сенс казки про курочку Рябу - соціальна казка про смерть. Дід і Баба в даному випадку є членами суспільства. Золоте яєчко - символом смерті. Мишка - посланник небес (чи то ангел, чи то демон). Побачивши яйце, Дід і Баба налякалися і спробували позбутися його. Але мишка врятувала їх. Побачивши те, що яйце розбилося, Дід і Баба заплакали. Адже вони не знали, ким саме є миша - посланником добра або зла. Чи чекати після розбиття яйця кінця або ж навпаки звільнення. Як і будь-яку зміну в житті, Дід і Баба спочатку розцінили втрату, як горе. Але Курочка Ряба заспокоїла їх, пообіцявши знести ще одне просто яйце. Іншими словами, курка дарує нове життя. Казка допомагає пережити цілий спектр емоцій - тривогу, страх, відчай, а потім радість і щастя.

Сенсом казки може бути і розуміння взаємозв'язку всього в світі. Навіть мах хвостом мишки може змінити долю людини. Маленька мишка змогла зруйнувати те, що було у Баби і Діда. Отже, найцінніше потрібно оберігати.
Яке трактування казки найбільше сподобалось вам?

Ми створили більше 300 безкоштовних казок на сайті Dobranich. Прагнемо перетворити звичайне вкладання спати у родинний ритуал, сповнений турботи та тепла. Бажаєте підтримати наш проект? Будемо вдячні, з новою силою продовжимо писати для вас далі!

ПІДТРИМАТИ

Про авторку

Маргарита Сурженко

Я засновниця сайту Добраніч та автор більшості казок, що зібрані тут. Казки короткі та сучасні, містять важливу мораль та поширюють цінності добра, свободи, взаємопідтримки, любові до себе. В казках торкаюсь тем екології, досягнення успіху, розвитку емпатії, комунікабельності, адаптивності, цілеспрямованості, критичного мислення. Якщо вам цікаво більше дізнатись про мене, ось моя коротка біографія.

Коментувати

Клацніть сюди

Підтримати проект

Ми вже 7 років пишемо та публікуємо казки на ніч на сайті Dobranich. Ми хочемо зробити світ навколо добрішим та свідомішим. Цю місію складно виконувати наодинці. Нам необхідна ваша допомога! Будемо вдячні за будь-яку підтримку, навіть 50 гривень в місяць є важливою для нас сумою!

Підтримати