Усі мами і тати мріють бути ідеальними для своїх дітей. Ще на етапі планування вагітності більшість із них впевнені, що будуватимуть справжні відносини довіри всередині власної сім'ї та ніколи не повторять помилок виховання, яких припустилися їхні батьки. Недаремно вважається, що усі наші проблеми родом із дитинства. Справді, помилки сімейного виховання справляють значний вплив на розвиток дитини та формування її особистості, сприяють появі комплексів та невпевненості. Саме тому майбутні батьки й обіцяють собі не наслідувати таку поведінку та не передавати майбутньому поколінню свої травми.
Помилки виховання: про що слід пам'ятати батькам
Можна з упевненістю стверджувати, що абсолютна більшість батьків любить своїх дітей та не бажає їм зла. Але парадокс в тому, що іноді саме сліпа любов змушує їх робити «ведмежу послугу» своїм кровинкам, адже постійне оберігання від всього поганого і небезпечного виховує несамостійну та невпевнену в собі дитину, а надмірне дбання за її матеріальне забезпечення забирає весь час батьків, тому незадоволеною залишається така важлива потреба в спілкуванні та увазі. Дуже часто прочитана казка чи спільна прогулянка є набагато ціннішою для дитини за нову модну іграшку чи сучасний гаджет, якими батьки відкуповуються, підсвідомо відчуваючи свою вину за неприділений час.
Зважаючи на те, що дуже часто люди навіть не усвідомлюють, яку шкоду приносять своїм дітям тими чи іншими вчинками, варто ознайомитися із найбільш поширеними помилками, які негативно впливають на формування дитячої особистості.
Помилки у вихованні дітей: чого варто уникати
1. Тотальні заборони. Не чіпай сніг, кота, телефон, не лізь у калюжу, не бігай… Цей список можна продовжувати до безкінечності. Звісно, заборонити значно легше, ніж потім боротися з наслідками: брудним одягом, мокрими шкарпетками чи безладом у кімнаті. Але задумаймось, кого ми хочемо виховати: «зручну», але закомплексовану дитину, що боїться зробити щось не так, чи впевненого у собі «дослідника». Нові емоції та новий досвід – це те, без чого не можуть жити наші крихітки, тому не варто позбавляти їх такої нагоди. Звичайно, це не стосується моментів, коли дитина вирішила перевірити, що ж відбудеться при запиханні пальців у розетку. Хоча деякі психологи вважають, що дитині взагалі шкідливо чути слово «не можна», тому його слід уникати у будь-якому випадку, замінюючи на пояснення.
2. Постійна критика, покарання за невдачі. Іноді діти справді роблять усе дуже незграбно, повільно та неправильно, та не забувайте, що вони лише вчаться, тому чекають вашого заохочення та розуміння, а не картання.
3. Непослідовність у вихованні. Ще змалку дуже важливо закласти своїй дитині правильне розуміння причинно-наслідкових зв'язків, тому будьте послідовні та тверді у своїх рішеннях. Також дуже шкідливо, коли в сім'ї відсутній єдиний погляд на виховання: тато щось забороняє, а мама постійно захищає свою кровинку та сприяє вседозволеності. В такому випадку дитина росте вередливою та безвідповідальною.
4. Сварки при дітях. Ця помилка сімейного виховання чинить не прямий, а опосередкований руйнівний вплив, розвиваючи у дитині почуття вини, страху, неспокою та невпевності, а також закладає певну модель поведінки у майбутніх стосунках.
5. Ігнорування дітей. Слід пам'ятати, що матеріальне – це дуже важливо, але все ж емоційні відносини з дитиною мають бути на першому місці. Тому не бійтеся взяти вихідний в день виступу вашої дитини в садочку чи школі, намагайтеся менше працювати вдома та не забувайте про спільний відпочинок. Дуже важливо чути своїх дітей та розуміти їхні потреби. Правильно розставляйте пріоритети, дозволивши собі одного разу не помити посуд, зате провівши затишний вечір з сином чи донькою.
Більшість батьків прочитавши цей список обов'язково впізнають себе, адже вище наведені доволі типові помилки виховання, яких припускаються практично усі. Та це зовсім не привід бичувати себе та ставити клеймо «поганого тата» чи «поганої мами». Серед нас нема ангелів та ніхто не застрахований від помилок. Але надзвичайно важливо зрозуміти, що саме ми робимо не так, та усвідомити, що кожне наше слово і кожен вчинок має величезний вплив на формування наших дітей. Лише від нас залежить, ким вони стануть у майбутньому та чи виростуть у них крила.
✨️Підписуйтесь на наш Телеграм-канал, щоб отримувати інформацію про нові казки на сайті✨️
Ми створили більше 300 безкоштовних казок на сайті Dobranich. Прагнемо перетворити звичайне вкладання спати у родинний ритуал, сповнений турботи та тепла. Бажаєте підтримати наш проект? Будемо вдячні, з новою силою продовжимо писати для вас далі!
Коментувати