Казки для дітей » Виховання дітей » Методи казкотерапії
Виховання дітей

Методи казкотерапії

Казкотерапія - це спосіб психологічного впливу на людину за допомогою чарівного творe. У казці герой проживає ті ж труднощі, з якими стикалася особистість, а також знаходить спосіб подолати їх. Ознайомлення з казкою допомагає людині свідомо чи несвідомо вирішити проблеми, що турбують. Методи казкотерапії допомагають і дітям, і дорослим.

Казки - найдавніші коучі, психологи і мудреці. Але якщо в народних казках проживаються універсальні труднощі на шляху героя, в особистих сесіях психотерапевти можуть підібрати актуальний саме клієнту твір.

Методи корекції: казкотерапія

Застосовуються для лікування:

  • страхів;
  • тиків;
  • енурезу;
  • агресії;
  • сором'язливості;
  • невпевненості.

Чому казкотерпія працює?

1. Казкові образи і історія викликають емоції. Дитина або дорослий  занурюються в казку і свідомо, і підсвідомо. Твір є свого роду гіпнотичним засобом, що дає відповіді на хвилюючі підсвідомість питання.
2. Основа казки - метафора. Метафори є рушійною силою не тільки в казкових творах, але також і в інших методах психологічної корекції.
3. Метод казкотерапії спирається на символи, які також чітко потрапляють в підсвідомість. Наведемо приклад. Якщо до психолога на консультацію приходить дівчина з почуттям провини, психотерапевт не може прямо вказати на проблему. Клієнт сприйме це, як грубе втручання в його межі. Казкотерапія дає можливість:

  1. Розповісти казку, в якій у героя було нав'язане почуття провини. У цьому випадку підійде «Казка про Царя Салтана».
  2. Вигадати власну метафоричну казку, в якій антоганіст Провина увійде в життя головного героя та завадить жити щасливо. При цьому Провина може заважати не тільки героїні, але інфікувати ще і її дітей, які можуть перейняти даний материнський сценарій і страждати все життя.
  3. Проаналізувати проблеми героїні і можливі шляхи виходу з ситуації. Також можна обумовити гіпотетичні ситуації в разі, якщо Провина не піде з життя героїні. Таким чином консультант або психотерапевт має широкий діапазон інструментів для роботи з клієнтом.

Як створити казку для казкотерапіі

1. Зрозуміти, з якою проблемою ви будете працювати.
2. Вибрати головного героя. Герой повинен бути схожий на клієнта, але мати деякі відмінності. Якщо ви працюєте з дитиною до шести років, можна дізнатися про його улюблену тварину і вибрати саме його в якості героя казки.
3. Помістити героя в життєві обставини схожі з реальними у клієнта.
4. Зіштовхнути героя з перешкодами, які трапилися в житті клієнта.
5. Описати, що герой відчув під час зустрічі з проблемою. Герой має переживати ті ж емоції, які виникли у клієнта.
6. Посилити проблеми героя, щоб підштовхнути його на їх вирішення. У критичній ситуації герой може побачити, як схожі труднощі успішно вирішує інший казковий персонаж або ж навпаки, як він терпить фіаско в їх вирішенні. Ще один корисний метод казкатерапії - введення в казку Чарівника або Мудреця, який дає потрібну порада або ресурс.
7. Щасливий кінець.
8. Аналіз казкового твору.
Методами роботи в казкотерапії може бути як розповідання, так і малювання. Крім того, дітям може підійти ліплення казкових персонажів, вирізання з кольорового картону і гра ними в казкову виставу. У грі з персонажами дитина проявить багато почуттів і емоцій.

Альтернативні методи казкотерапії

1. Психолог Т. Д. Зенкевич-Євстигнєєва пропонує використовувати для казкотерапії метафоричні карти. У колоді є 10 основних архетипів. Вибравши їх, можна працювати з 50 сюжетами. Кожна має своє тлумачення.
2. Піскотерапія. Малювання на піску допомагає не тільки опрацювати проблеми, а й заспокоїтися, розвинути фантазію. Пісок допомагає передати свої почуття фізичною формою. Для роботи підійде і сухий, і мокрий пісок.
3. Я. Обухов запропонував кататимний підхід в казкотерапії. На його основі у клієнта розпитують про його улюблену казку. Ця частина займає від 15 до 20 хвилин. Важливо зрозуміти, за яких обставин була почула казка, чому сподобалась, які почуття викликали герої. Далі клієнту потрібно заплющити очі і увійти в розслабленій або навіть полутрансовий стан. Потім слід зануритися в улюблену казку і розповідати про те, у вигляді якого героя клієнт там знаходиться, що робить, що відбувається з сюжетом. Заключний етап - вихід з трансового стану і аналіз.

Методи казкотерапії мають багато прихильників, але також і тих, хто ставиться до них негативно. Найкраще даний спосіб корекції поведінки підходить творчим людям, які вміють образно мислити і тонко відчувати.

✨️Підписуйтесь на наш Телеграм-канал, щоб отримувати інформацію про нові казки на сайті✨️

Ми створили більше 300 безкоштовних казок на сайті Dobranich. Прагнемо перетворити звичайне вкладання спати у родинний ритуал, сповнений турботи та тепла. Бажаєте підтримати наш проект? Будемо вдячні, з новою силою продовжимо писати для вас далі!

ПІДТРИМАТИ

Про авторку

Маргарита Сурженко

Я засновниця сайту Добраніч та автор більшості казок, що зібрані тут. Казки короткі та сучасні, містять важливу мораль та поширюють цінності добра, свободи, взаємопідтримки, любові до себе. В казках торкаюсь тем екології, досягнення успіху, розвитку емпатії, комунікабельності, адаптивності, цілеспрямованості, критичного мислення. Якщо вам цікаво більше дізнатись про мене, ось моя коротка біографія.

Коментувати

Клацніть сюди

Підтримати проект

Ми вже 8 років пишемо та публікуємо казки на ніч на сайті Dobranich. Ми хочемо зробити світ навколо добрішим та свідомішим. Цю місію складно виконувати наодинці. Нам необхідна ваша допомога! Будемо вдячні за будь-яку підтримку, навіть 50 гривень в місяць є важливою для нас сумою!

Підтримати